۴ مرکز نوآوری خلاق و شتابدهی خوزستان گشایش یافت / ستاری: حرکت دانشگاه‌ها برای تحول جامعه سرعت می‌گیرد


نویسنده: مدیر

تاریخ انتشار: 1401/02/18

۴ مرکز نوآوری خلاق و شتابدهی خوزستان گشایش یافت / ستاری: حرکت دانشگاه‌ها برای تحول جامعه سرعت می‌گیرد

 معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با استقبال مسئولان استانی وارد خوزستان شد تا با افتتاح مراکز شتابدهی و نوآوری فعالیت‌های فناورانه شتاب گیرد.‌

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با حضور در دانشگاه شهید چمران اهواز ‌مرکز نوآوری و خلاق و مجتمع خدمات فناوری را افتتاح کرد که با افتتاح این مراکز فعالیت‌های نوآورانه دانشگاه رونق می‌گیرد.

بیش از 3 هزار متر مربع فضای کاری مشترک به مرکز نوآوری و خلاق اختصاص دارد. این مرکز قرار است به تیم های دانشجویی خدمات دهد تا ایده‌ها خود را با کمک منتورها پرورش دهند. همچنین مجتمع خدمات فناوری نیز برای ارتباط صنعت و دانشگاه راه‌اندازی می‌شود تا اعضای هیات علمی دانشگاه با کمک آن فعالیت شرکت نو پای خود را رونق دهند.

ستاری در بازدید از پارک علم و فناوری خوزستان ‌از نمایشگاه محصولات فناورانه و دانش بنیان و مرکز نوآوری بازی‌سازی بازدید کرد.‌ در این پارک با حضور ستاری صندوق پژوهش و فناوری پارک کار خود را آغاز ‌کرد.‌

در ادامه با حضور معاون علمی و فناوری 2 مرکز نوآوری در پارک علم و فناوری خوزستان افتتاح شد. مرکز نوآوری اینترنت اشیا یکی از این مراکز است که در حال حاضر 4 تیم در آن مستقرند و قرار است با گشایش رسمی آن فعالیت های این حوزه در استان رونق گیرد. مرکز نوآوری و شتابدهی صنایع فرهنگی مرکز بعدی است که با اختصاص 2 هزار متر مربع راه اندازی می شود و 5 تیم در آن مستقر هستند.

‌‌تلاش می‌کنیم حرکت دانشگاه‌ها برای تحول جامعه سرعت بگیرد

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری در سفر به استان خوزستان از دستاوردهای فناورانه و نوآورانه دانشگاه صنعتی خاتم‌الانبیاء بهبهان بازدید کرد.

‌ستاری ‌در حاشیه این بازدید با بیان این‌که حرکت دانشگاه‌ها به سوی حل مشکلات جامعه با خلاقیت و نوآوری شتاب گرفته است گفت: خوشبختانه دانشگاه صنعتی بهبهان و سایر دانشگاه‌های شهرستان در حوزه کارآفرینی فناورانه و اقتصاد دانش‌بنیان، گام‌های مثبت و رو به جلویی برداشته‌اند.

وی هدف از حمایت دانشگاه‌ها برای حرکت در مسیر نوآوری، صنایع خلاق و کارآفرینی را سوق دادن دانشگاه‌ها به سوی تحول آفرینی در جامعه دانست و افزود: مهم‌ترین رسالت و فلسفه وجودی دانشگاه، حل مشکلات جامعه و سوق دادن آن به سوی تعالی است. دانشگاه با تربیت نیروی انسانی نخبه، خلاق و کارآفرین، باید نقشی اثریخش در تحول و حل مشکلات محیط پیرامونی‌اش ایفا کند.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری با اشاره به حمایت از رونق زیست‌بوم نوآوری و کارآفرینی در استان خوزستان با حمایت از شکل‌گیری حلقه‌های این زنجیره به ویژه در دانشگاه‌ها و پارک علم و فناوری استان گفت: خوزستان برای حرکت به سوی دانش‌بنیان شدن آماده است و با توجه به ظرفیت خارق‌العاده نیروی انسانی که در استان وجود دارد، امیدوارم با توافقاتی که با مدیران دانشگاهی بهبان داشتیم، حرکت دانشگاه‌ها به سوی کارآفرینی، حمایت از کسب‌وکارهای دانش‌بنیان و صنایع خلاق  دانشگاهی، با توسعه فضای کارآفرینی نوآورانه سرعت بگیرد.

در این سفر استانی معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری از دستاوردهای فناورانه دانشگاه صنعتی خاتم‌الانبیاء بهبهان بازدید کرد و ضمن گفت‌وگو با فعالان فناور دانشگاهی، نکاتی را درباره توسعه کار فناورانه یادآور شد.

افتتاح مراکز نوآوری استان خوزستان

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری پس از بازدید از توانمندی‌های فناورانه و گفت‌وگو با فعالان فناور و دانشگاهیان دانشگاه صنعتی خاتم بهبهان، به اهواز ‌رفت و ‌مرکز نوآوری و خلاق و مجتمع خدمات فناوری دانشگاه شهید چمران اهواز را افتتاح کرد.

با افتتاح این مراکز نوآوری فعالیت های نوآورانه دانشگاه رونق می گیرد. بیش از 3 هزار متر مربع فضای کاری مشترک به مرکز نوآوری و خلاق اختصاص دارد. این مرکز قرار است به تیم های دانشجویی خدمات دهد تا ابده ها خود را با کمک منتورها پرورش دهند.

سورنا ستاری معاون علمی رئیس جمهوری در پایان سفر یک روزه به خوزستان اظهار داشت:  وضعیت پارک علم و فناوری در خوزستان شایسته استان نیست و در این سالها رشد خوبی داشته ولی همچنان مظلوم است و مدیران قبلی در این زمینه باید دلسوزی بیشتری می‌کردند.

وی افزود: در استان خوزستان نیز از نظر فرهنگی، فرهنگ نفت نفوذ کرده است، اینگونه که یک جوان ترجیح می‌دهد که در یک شرکت نفتی استخدام شود. متاسفانه این مساله در فرهنگ استان جا افتاده است. این مانع نوآوری است و باید این فرهنگ را تغییر دهیم.